Warsztaty Sztuki Ludowej

Data31/03/2014 - 15:35:00

W sobotę, 29 marca 2014r., w urokliwym, nadbużańskim „Siedlisku Sobibór” w Sobiborze, gm. Włodawa, odbyły się Polsko-Ukraińskie Warsztaty Sztuki Ludowej "Nadbużańskie pogranicze kultury, tradycji i narodów" z zakresu tkactwa i haftu nadbużańskiego. Warsztaty poprowadziła Elżbieta Zalewska, która tkactwem i haftem nadbużańskim - „pereborem”, zajmuje się od 1997 roku. Uczyła się od babci. Wykonuje stroje ludowe, bieżniki, obrusy na warsztacie tkackim. Używa do tego wełny, lnu, anilany, akrylu w zależności od potrzeby. Swoje produkty wystawia na kiermaszach oraz w muzeach. Stroje ludowe wykonuje na potrzeby zespołów ludowych, grup śpiewaczych i pojedynczych zamówień prywatnych. Ozdobne wstawki materiałów wykonuje na potrzeby pracowni rekonstrukcji i renowacji, odtwarza również stare oryginalne wzory. Współpracuje również ze szkołami w organizacji dla dzieci warsztatów i pokazów sztuki tkactwa. Pani Elżbieta jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
W warsztatach uczestniczyła partnerująca mikroprojektowi 10 - osobowa delegacja z Szacka na Ukrainie, której towarzyszył Siergiej Parchoniuk - wicestarosta Szackiej Rejonowej Administracji Państwowej Obwodu Wołyńskiego. Ze strony gminy Włodawa w warsztatach uczestniczyła 20-osobowa grupa pań z: Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Włodawa, nauczycieli z gminnych szkół oraz przedstawicieli stowarzyszeń. Organizatorem warsztatów była gmina Włodawa.
Warsztaty odbywały się w ramach mikroprojektu „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”, realizowanego przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś – Ukraina 2007 – 2013, projekt parasolowy pt. „Kultura pogranicza pomostem integracji społeczności lokalnych w Euroregionie Bug”. Kwota dofinansowania Unii Europejskiej dla mikroprojektu wynosi 41 847,30 EUR.