Kontrast: Normalny kontrast Zwiększony kontrast Rozmiar czcionki: Normalny rozmiar tekstu Powiększ tekst Pomniejsz tekst


Wyszukiwarka:

Jarmark Folkloru Nadbużańskiego „Moje Małe Pogranicze” Orchówek, 23 sierpnia 2014r.

Data25/08/2014 - 16:29:48

Gmina Włodawa realizuje mikroprojekt pn. „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”, w ramach projektu parasolowego „Kultura pogranicza pomostem integracji społeczności lokalnych w Euroregionem Bug”.
Całe przedsięwzięcie, koordynowane przez Euroregion Bug, uzyskało dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 i jest skierowane do mieszkańców obszarów przygranicznych w Polsce i Ukrainie. Partnerem w mikroprojekcie jest Wydział Kultury i Turystyki Administracji Szackiej.
Głównym celem projektu jest prezentacja i popularyzacja kultury ludowej gminy Włodawa i rejonu Szackiego. W ramach projektu mieszkańcy regionu szackiego i włodawskiego mają możliwość nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń podczas warsztatów rzeźby i malarstwa oraz tkactwa i haftu ludowego, jak również podczas Jarmarku Folklorystycznego „Moje Małe Pogranicze” w Polsce i na Ukrainie. Zwieńczeniem mikroprojektu będzie seminarium poświęcone kulturze nadbużańskiego pogranicza. Budżet projektu wynosi 46 497,00 euro, z czego 90% pokryte zostanie z funduszy europejskich.
Jarmark Folkloru Nadbużańskiego „Moje Małe Pogranicze” rozpoczął się od koncertu zespołu Orchowianki z gminy Włodawa. Pieką, gotują, przyrządzają nalewki i śpiewają. Tak w wielkim skrócie można opisać działalność Orchowianek. Wywodzą się one z Koła Gospodyń Wiejskich. Zespół powstał w 2008 roku, przewodniczy mu Krystyna Kisiel. Paniom towarzyszą: Zenon Puła (akordeon), Jan Drejewicz (gitara) i Marek Osowiec (śpiew). Na koncie mają już występy podczas festynów, dożynek, festiwali i przeglądów. Wykonywane przez nich kolędy i szczodrywki zostały wyróżnione na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie.
Po prezentacji folkloru ziemi włodawskiej licznie przybyłą na Jarmark publiczność przywitali: Wójt Gminy Włodawa Tadeusz Sawicki oraz Orysa Meluch – kierownik Wydziału Kultury Szackiej Administracji z Ukrainy.
Folklor ziemi szackiej zaprezentował zespół Mołodyczki pod kierownictwem Niny Wirowicz. W 2013 roku Zespół obchodził jubileuszu 30-lecia działalności kulturalnej i społecznej.
Podczas Jarmarku zgromadzona publiczność mogła obejrzeć dwie inscenizacje folklorystyczne – taneczną w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kresowiak” z Woli Uhruskiej; oraz obrzędową pt." Szeptucha i czmut" w wykonaniu Zespołu Rumenok z Hołowna. Zespół Rumenok powstał w 2008 roku. Nazwa zespołu wiąże się z kultywowaniem lokalnej gwary, która jest mieszaniną 3 języków: polskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Rumenok w gwarze oznacza rumianek. Zespół jest wielopokoleniowy, występuje w tradycyjnych oryginalnych strojach i ze względu na repertuar i doskonałą grę aktorską jest znacznym atutem turystycznym Krainy Rumianku. W swoim repertuarze posiada pieśni obrzędowe oraz kilka widowisk.
W trakcie Jarmarku przeprowadzono konkurs na „Super Gospodynię Gminy Włodawa”. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowały w konkursach, sprawdzających ich umiejętności kulinarne, sprawnościowe, m.in. rzut wałkiem do gospodarza, toczenie jajka i ubijanie piany na czas, obieranie jabłek, rzut jabłkami do celu, nawlekanie korali jarzębinowych. Specjalnie powołana komisja, oceniająca zmagania Gospodyń degustowała upieczone i przywiezione na Jarmark szarlotki. Zwyciężczynią konkursu okazała się Jolanta Makarewicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Różance. II miejsce wywalczyła Marzena Krzysztal – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Korolówki Osada. III miejsce zdobyła Barbara Pruszkowska z Koła Gospodyń Wiejskich z Orchówka. Po konkursach na scenie zaprezentowała się Elena Rutkowska z zespołem, która zaprezentowała dumki ukraińskie. Elena Rutkowska - ukraińska aktorka i piosenkarka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Kijowie. W programie „Wieczór ukraiński” podczas Jarmarku Folkloru Nadbużańskiego zabrzmiały najpiękniejsze utwory współczesne i ludowe w języku ukraińskim. Żywa muzyka ukraińska, śpiew, autentyczne stroje stwarzały niezapomnianą atmosferę programu. W programie wystąpili Elena Rutkowska, ukraiński pianista Walentyn Dubrowskij (Absolwent Kijowskiej Akademii Muzycznej) oraz Jurij Tokar (gitarzysta, lwowski muzyk). Zwieńczeniem Jarmarku był koncert zespołu Rokiczanka. Jest to polski zespół muzyczny wykonujący muzykę ludową, założony w 2001 roku w miejscowości Rokitno koło Lubartowa. Zespół wykonuje tradycyjne piosenki ludowe, nie tylko z regionu lubelskiego, ale z całej Polski. Aranżacje nadają muzyce nowoczesne brzmienie. W ten sposób, ukazując muzykę ludową z nowej perspektywy próbują rozpropagować tradycje ludowe wśród szerszego grona odbiorców. Po 10-latach działalności, głównie koncertowej, zespół zdecydował się na wydanie w 2011 roku debiutanckiej płyty "W moim ogródecku". Ten debiutancki krążek został doceniony i nominowany do tytułu "folkowej płyty roku" w plebiscycie Wirtualne Gęśle. Z mało znanego, gminnego zespołu, Rokiczanka stała się grupą rozpoznawalną w kręgu polskiej muzyki ludowej.
Oprócz występów scenicznych, publiczność miała okazję obejrzeć sztukę ludową w wykonaniu lokalnych twórców ludowych. Chętne osoby mogły również spróbować swoich sił w tworzeniu rzeźb z drzewa na stoisku rzeźbiarza Sylwestra Sowy ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie.


Opracowała: Marta Wawryszuk



Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014Jarmark Folkloru Nadbużańskiego 2014