Jarmark Folkloru Nadbużańskiego na Ukrainie

Data04/10/2014 - 17:05:55

W niedzielę, 28 września, w Szacku na Ukrainie odbył się Jarmark Folkloru Nadbużańskiego „Moje Małe Pogranicze”. Jest to pierwsze wydarzenie w ramach mikroprojektu „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”, zorganizowane u partnera ukraińskiego. Jarmark odbył się na terenie Sanatorium „Lisowa Pisnia” w rejonie Szackim nad Jeziorem Piaseczno. W Jarmarku wzięła udział delegacja z gminy Włodawa – wójt Tadeusz Sawicki na czele gminnych samorządowców oraz przedstawiciele kultury, m.in. członkowie Zespołu Śpiewaczego „Orchowianki”. Podczas Jarmarku zaprezentowano folklor ukraiński – pieśni i inscenizacje folklorystyczne w wykonaniu zespołów „Lisowa Pisnia” oraz Amatorskiego Zespołu „Rodzina”z Bylinskiego Wiejskiego Domu Kultury Wydziału Kultury w Kowlu oraz wyroby rękodzieła szackich twórców ludowych.
Gmina Włodawa realizuje mikroprojekt pod nazwą „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”, w ramach projektu parasolowego „Kultura pogranicza pomostem integracji społeczności lokalnych w Euroregionem Bug”. Całe przedsięwzięcie koordynowane jest przez Euroregion Bug i uzyskało dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Skierowane do mieszkańców  obszarów przygranicznych w Polsce i Ukrainie. Głównym celem  mikroprojektu jest prezentacja i popularyzacja kultury ludowej gminy Włodawa i rejonu Szackiego. W ramach projektu mieszkańcy regionu Szackiego i włodawskiego mają możliwość nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń podczas warsztatów rzeźby i malarstwa oraz tkactwa i haftu ludowego, jak również prezentacji podczas  Jarmarku Folklorystycznego „Moje Małe Pogranicze” w Polsce i na Ukrainie. Zwieńczeniem mikroprojektu będzie seminarium, poświęcone kulturze nadbużańskiego pogranicza, zorganizowane w Szacku na Ukrainie w listopadzie. Budżet projektu wynosi  46 497,00 euro, z czego 90% pokryte zostanie z funduszy europejskich. Partnerem mikroprojektu jest Wydział Kultury i Turystyki Administracji Szackiej na Ukrainie.