Seminarium podsumowujące polsko-ukraiński projekt „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza"

Data29/12/2014 - 10:15:32

W sobotę, 20 grudnia 2014r. w Sanatorium "Leśna Pieśń" w Gajivce w rejonie Szackim na Ukrainie odbyło się seminarium pt. „Rzecz o kulturze nadbużańskiego pogranicza” w ramach mikroprojektu „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”, realizowanego przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013, projekt parasolowy pt. „Kultura pogranicza pomostem integracji społeczności lokalnych w Euroregionie Bug”. W seminarium uczestniczyła 15-osobowa grupa przedstawicieli Gminy Włodawa z wójtem Tadeuszem Sawickim na czele oraz 15-osobowa grupa przedstawicieli Szackiej Administracji Państwowej i działaczy kulturalnych. Wykłady z zakresu dziedzictwa kulturowego i folkloru nadbużańskiego Polski przeprowadziła Krystyna Kisiel z Orchówka, kierownik Zespołu Śpiewaczego Orchowianki, pasjonatka folkloru i kultury ludowej. Zbieżny temat po stronie ukraińskiej zaprezentował Andrij Mygulia – ukraiński twórca ludowy, wieloletni działacz kulturalny w rejonie Kowla. Podczas spotkania omówiliśmy niespełna roczną współpracę oraz wydarzenia zrealizowane w ramach projektu "Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza". Był też czas, by zgodnie z polską tradycją podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczno-noworoczne życzenia.